2025. január 25. (szombat) Pál, Saul


  Aktuális
Fontos információk leendõ elsõéveseknek

Kollégiumi naptár (2013/2014. 2. félév)

Kollégiumi naptár (2013/2014. 1. félév)

Kollégiumi naptár (2012/2013. 2. félév)

Kollégiumi naptár (2012/2013. 1. félév)

Kollégiumi naptár (2011/2012. 2. félév)

Kollégiumi naptár (2011/2012. 1. félév)

Kollégiumi naptár (2010/2011. 2. félév)

Kollégiumi naptár (2010/2011. 1. félév)

Kollégiumi naptár (2009/2010. 2. félév)

  Programajánló
Összesített programjánlónk

  Móranyúz
Bemutatkozás

ÚJ! 2014. 05.

Archívum

  Könyvtár
Cím:Szerzõ:
Nyitvatartás

Keresés

  Öntevékeny csoportok
Kollégiumi rádió

Kollégiumi stúdió

Rajzkör

Énekkar

Színjátszó kör

Szerepjáték kör

Társasjáték, kártya kör

  Stúdió
A stúdióról

Kölcsönzési ügyelet

A stúdió szabályzata

Videóstúdiónk ajánlata

Filmklub

  Gépterem
Rendszergazdák

Géptermi szabályzat

Aktuális információk

  Kollégiumi sport, sportrednezvények

Karközi sportnap

Kettlebell és TRX edzés (Fegyenc edzés)

Néptánc

Hastánc

Aerobic

Csocsó

Ping-pong

Foci

Kosárlabda

Röplabda

Sakk

  Archívum
Kép archívum

Video archívum

Kiadvány a 30 éves jubileum alkalmából

Kiadvány a 40 éves jubileum alkalmából

  Szabályzatok
SZMSZ (hatályos, ÚJ!)

SZMSZ (régi)

Házirend

Választási szabályzat

Fegyelmi szabályzat


Egyéb hasznos helyek
Az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt Szervezeti és Mûködési Szabályzata

Az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt Szervezeti és Mûködési Szabályzata

 

 I. Általános rendelkezések

 

Az SZTE Móra Ferenc Szakkollégiuma (továbbiakban: Szakkollégium), az SZTE Egyetemi Kollégiumi Tanácsának és Karközi Kollégiumok Tanácsának tagja.

A Szakkollégium az SZTE hallgatóinak elhelyezésére szolgáló oktatási, nevelési és szociális jellegû szervezeti egység.

Címe: Szeged, Közép fasor 31-33.

A Szakkollégiumban a PhD képzésben résztvevõ hallgatók és külföldi hallgatók is elhelyezést kaphatnak.

 

II.  A Szakkollégium alapvetõ feladatai és mûködése

 

 

1.      A Szakkollégium alapvetõ feladata, hogy feltételeket és lehetõségeket teremtsen az itt lakók szakmai továbbfejlõdéséhez, sokoldalú képzéséhez, a nemzeti és az egyetemes kultúra és tudomány értékeinek közvetítéséhez. Az egyetemi oktatást kiegészítõ, nem ritkán azokon túlmutató elõadássorozatok, kurzusok, alternatív oktatási formák szervezésével és bevezetésével a hallgatók szakmai kibontakozását, a leendõ hivatásra való minõségi felkészítést kívánja elõsegíteni. A Szakkollégium olyan felelõs értelmiségi magatartásminták kialakítását ösztönzi, amely a tudomány és a kultúra mindenkori értékeire való nyitottságot, a mindig megújítandó tudást, az innováció iránti késztetést, a folyamatos önképzést feltételezi. A Szakkollégium azt az értelmiségi hozzáállást preferálja, mely a társadalom, a szûkebb és tágabb közösség érdekeit szem elõtt tartja, azok problémáira érzékeny, megoldásukban érdekelt és aktívan közremûködõ. Olyan szemléletmód felmutatására törekszik, amely a társadalmi jelenségek mögötti, a történelmi gyökerekig ható értelmezést, a kritikus hozzáállást tartja szem elõtt. A Szakkollégium egyik legfontosabb értéknek a toleranciát, a különbözõ világnézetek és kultúrák egymást gazdagító együttélését tartja, természetesen oly módon, hogy ezek ne sértsék a közösség által preferált alapértékeket.

2.      A Szakkollégium intézményrendszere és mûködése a tagok öntevékenységén alapul.

3.      A Szakkollégium tevékenységével és mûködésével a magyarországi kollégiumi múlt európai viszonylatban is kivételesen gazdag hagyományaihoz kapcsolódik, melyek szerint a szakkollégium önálló, független szellemi mûhely, a tudományos élet legkorszerûbb eredményeit, a mûvészetek mindenkori értékeit közvetítõ intézmény, ahol kibontakozhat a hallgatók öntevékenységére épülõ eleven és sokszínû közösségi élet.

4.      A Szakkollégium a szakkollégisták öntevékenysége nyomán olyan magas szakmai színvonalú mûhelyeket hoz létre – szakszemináriumok, tematikusan felépített elõadássorozatok, interdiszciplináris kurzusok, szakmai körök stb. szervezésével –, melyek kiegészítik az egyetemi oktatást, hozzájárulnak a hallgatók értelmiségi pályára való felkészüléséhez. A szakmai munka egyrészt az adott szakterület legkiválóbb kutatóival, oktatóival való intézményes együttmûködésben, másrészt öntevékeny szervezõdésben, belsõ elõadók közremûködésével folyik

5.      A szakmai képzés a minõségbiztosítás elvén alapul.

6.      A Szakkollégium szakmai jellegû oktatási formái mellett olyan kulturális rendezvényeket, programsorozatokat kezdeményez és valósít meg, melyek bemutatják a kortárs kulturális és szellemi élet érdemes alkotásait és életmûveit, és lehetõséget teremtenek az alkotókkal való személyes találkozásokra. A Szakkollégium lehetõségei szerint támogatja a tagság civil kezdeményezéseit, szervezetileg nyitott társadalmi, gazdasági, közéleti viták lefolytatására.

7.      A Szakkollégium támogatja a kollégiumi öntevékeny csoportok létrejöttét és mûködését (kollégiumi színjátszó csoport, filmklub, újság, rádió, stúdió, irodalmi kör, fotó-kör, sport-körök stb.), melyek az önképzõ és alkotó munka mellett gazdagítják a kollégiumi közösség életét. Az öntevékeny csoportok mûködését szabályzatokban kell rögzíteni.

8.      A Szakkollégium folyamatosan fejleszti az egyetemi oktatáshoz és a leendõ pályára való felkészüléshez nélkülözhetetlen infrastruktúrát; a kollégiumi könyvtárat, folyóirattárat, számítógépparkot.

9.      A Szakkollégium megteremti az idegen nyelvi képzés korszerû feltételeit.

10.  A Szakkollégium ápolja több évtizedes hagyományait, folytatja és idõrõl-idõre megújítja hagyományos közösségi rendezvényeit (elsõévesek fogadása, ötödévesek búcsúztatása, Kollégiumi Napok, kollégiumi kirándulások, kollégiumi évfordulók megünneplése stb).

11.  A Szakkollégium önálló gazdasági egységként mûködik a SZTE hatályos szabályzatai alapján. A költségvetést a hallgatók által befizetett kollégiumi térítési díjak, a kollégiumi  normatívák és a kollégium kiegészítõ tevékenységébõl származó bevételek (évközi és nyári hasznosítás), valamint egyéb pénzeszközök (pályázat, szponzori támogatás) alkotják.

  1. A Móra Ferenc Hallgatói Egyesület és a JATE Móra Ferenc Kollégiumáért  Alapítvány   közremûködik pályázatok lebonyolításában. A Szakkollégium szakmai munkájának megvalósítása érdekében együttmûködik a Móra Ferenc Hallgatói Egyesülettel, a JATE Móra Ferenc Kollégiumáért Alapítvánnyal és további más, hasonló célú társadalmi szervezetekkel, alapítványokkal. Ezek vagyona felhasználható a Szakkollégium  szakmai munkájának támogatására
  1. A Szakkollégium képviselteti magát a Szakkollégiumi Mozgalom által szervezett rendezvényeken, szakkollégiumi találkozókon, konferenciákon, maga is aktívan közremûködik ezek szervezésében, a szakkollégiumi mozgalom erõsítésében. A Szakkollégium a középiskolákkal ápolt kapcsolatai révén, nyári táborok, egyetemi elõkészítõ tehetséggondozó kurzusok szervezésével, tehetségpontként részt kíván venni az SZTE tehetséggondozó tevékenységében.

 

III.  A  Szakkollégium felügyelete

 

  1. A Szakkollégium felügyeletét az SZTE rektora látja el.

 

IV.  A  Szakkollégium irányítása és önkormányzata

 

  1. A Szakkollégium a Szegedi Tudományegyetem intézményeként mûködik, de belsõ tartalmi munkájának meghatározásában, szakmai és kulturális preferenciáinak kialakításában autonóm módon dönthet és cselekedhet.
  2. A Szakkollégium mûködése önkormányzatiságon alapul, legfõbb szerve a szakkollégiumi Közgyûlés (továbbiakban: Közgyûlés), operatív testülete a szakkollégisták által demokratikusan - a hatályos Választási Szabályzat alapján - választott széleskörû (igazgatási, szakmai, pénzügyi) irányítási jogosultságokkal rendelkezõ Kollégiumi Bizottság.

2/A. A Közgyûlést évente kétszer, a tanév elején és a második félévi szorgalmi

idõszakban össze kell hívni. Szavazati joggal rendelkezõ tagjai: a Szakkollégium tagjai, a Szakkollégium igazgatója és a Szakkollégium tanára. A Közgyûlés hatáskörébe tartozik különösen:

a)     elfogadja és módosítja a Szakkollégium saját Szervezeti- és Mûködési Szabályzatát, házirendjét és egyéb belsõ szabályzatait,

b)     jóváhagyja a Szakkollégium éves munkatervét,

c)     véleményt nyilvánít a Szakkollégium költségvetésérõl,

d)    beszámoltatja a Szakkollégium vezetését az idõközben végzett munkáról,

e)     véleményezi a Szakkollégium vezetésének munkáját,

f)      meghatározza a Kollégiumi Bizottság megválasztásának rendjét,

g)     javaslatokat fogalmaz meg a Szakkollégium életének, munkájának továbbfejlesztésére.

2/B. A Kollégiumi Bizottságot 9 hallgató, az igazgató és a kollégiumi tanár alkotja, az

üléseken valamennyien egy-egy szavazati joggal rendelkeznek. A Kollégiumi Bizottság 9 hallgatói tagját a Szakkollégium tagjai a tanév elején általános, egyenlõ, titkos és közvetlen választás útján bízzák meg. Bármely szakkollégista jelölhet és jelölhetõ. A hallgatói tagok mandátuma egy évre szól és újraválaszthatóak. A választások eljárási rendjérõl egyebekben a Szakkollégium Közgyûlése által elfogadott Választási Szabályzat rendelkezik. A Kollégiumi Bizottság hallgatói tagjai közül titkárt és titkárhelyettest választ. Az üléseken a Szakmai Bizottság elnöke tanácskozási joggal részt vehet. A Kollégiumi Bizottság hatáskörébe tartozik különösen:

a)      elõkészíti, összehívja a Közgyûlést,

b)      felügyeli a Szakkollégium Szervezeti- és Mûködési Szabályzatának, házirendjének és egyéb szabályzatainak betartását,

c)      irányítja a jogszabályokból és más rendelkezésekbõl a Szakkollégiumra háruló feladatok végrehajtását,

d)     fegyelmi felelõsségre vonást kezdeményezhet,

e)      tervezi, szervezi és irányítja a Szakkollégium közösségi munkáját, kulturális- és sporttevékenységét,

f)       egyetértési jogot gyakorol a seniorok kinevezésénél,

g)      határoz a saját mûködési rendjérõl.

  1. A Szakkollégium igazgatójának és tanárának (tanárainak) kinevezésénél a Kollégiumi Bizottságnak egyetértési joga van.
  2. A Szakmai Bizottság a Szakkollégium szakmai, tudományos ügyeiért felelõs testülete. A Szakmai Bizottság öt tagját a Közgyûlés az aktív szakkollégisták közül a tanév elején megtartandó ülésén - titkos szavazás útján - választja meg. A jelölés a Közgyûlésen zajlik, bármely aktív szakkollégista jelölhet és jelölhetõ. A Szakmai Bizottság tagjainak megbízatása egy évre szól és újraválaszthatóak. A megválasztott tagok a Szakmai Bizottság ülésein szavazati joggal rendelkeznek.
  3. A Szakmai Bizottság ülésein az igazgató, a kollégiumi tanár, a seniorok egy képviselõje, valamint a Kollégiumi Bizottság egy hallgatói tagja tanácskozási joggal részt vehet.  A Szakmai Bizottság elnökét - az öt tag közül - maga választja meg.
  4. A Szakmai Bizottság hatáskörébe tartozik különösen:

a)      a Szakkollégiumban folyó szakmai munka koordinálása,

b)      szakmai- és idegen nyelvi kurzusok, valamint elõadások- és elõadássorozatok elõkészítése és lebonyolításának koordinálása;

c)      szükség esetén a kurzusok egyetemi elismertetése;

d)     a szakkollégisták szakkollégiumi kötelezettségeinek ellenõrzése;

e)      egyéb szakkollégiumokkal, tudományos testületekkel, egyetemi egységekkel és szakmai szervezetekkel való kapcsolattartás;

f)       pályázati lehetõségek figyelemmel kísérése, pályázatok lebonyolítása;

g)      a Szakkollégium és a szakkollégiumi rendezvények népszerûsítése.

7.      A szakmai- és idegen nyelvi kurzusok, valamint elõadások- és elõadássorozatok helyszínét és idõpontját illetõen a Kollégiumi Bizottság egyetértési joggal rendelkezik.

8.      A Szakmai Bizottság munkájáról a Szakmai Bizottság elnöke rendszeresen beszámol a Közgyûlésnek.

9.      A Szakmai Bizottság a mûködési rendjét maga határozza meg.

 

V.  A  szakkollégisták jogai, valamint kötelezettségei

 

1.      A Szakkollégium aktív tagja a Szakkollégiumba felvételt nyert aktív hallgatói jogviszonnyal rendelékezõ hallgató. A doktorandusz hallgatók és a doktorjelöltek aránya együttesen a teljes tagságon belül nem haladhatja meg a húsz százalékot. E húsz százaléknak nem képezik részét azok a hallgatók, akik Bsc/BA tanulmányik óta aktív tagjai a Szakkollégiumnak. Passzív szakkollégistának számít a Szakkollégiumba felvételt nyert, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelékezõ hallgató, akit kérelmére a Szakmai Bizottság mentesít a jelen szabályzat VI. fejezetének 8. vagy a VI. fejezetének 9. pontjában meghatározott kötelezettségek teljesítése alól.

2.      Az szakkollégistának joga van szakmai kurzust kezdeményezni, azon részt venni, a Szakkollégium rendezvényeit látogatni.

3.      A szakkollégistának joga van részt venni a Szakkollégium tutoriális rendszerében.

4.      A szakkollégistának joga van használni a Szakkollégium infrastruktúráját.

5.      A szakkollégista részt vehet külsõ fórumokon, szakkollégiumi találkozókon, szervezhet konferenciát, tudományos fórumot.

6.      A szakkollégista szakmai munkájának értékelésekor a TDK, OTDK kurzusok, dolgozatok és publikációk is érvényesíthetõk.

7.      A Bsc/BA, valamint az osztatlan képzésben részesülõ elsõ éves szakkollégistának kötelessége félévente egy kurzust teljesíteni.

8.      A Bsc/BA, valamint az osztatlan képzésben részesülõ másod- és harmadéves éves szakkollégistának kötelessége félévenként egy kurzust vagy  szakszemináriumot vagy egy pedagógiai-pszichológiai tréninget vagy egy nyelvtanfolyamot  teljesíteni.

9.      Az Msc/MA elsõ és másodéves, valamint az osztatlan képzésben részesülõ negyed és ötödéves szakkollégistának kötelessége félévente egy kurzust vagy egy szakszemináriumot teljesíteni vagy tutoriális képzésben részt venni.

10.  A szakkollégista a megszerzett tudásról szóban vagy írásban köteles beszámolni, szabályzatban rögzített nyilvános formában. Ennek kereteit, a kötelezõ teljesítményre vonatkozó elvárásokat a Szakmai Bizottság határozza meg.

11.  A szakkollégista szakkollégiumi tagsága megszüntethetõ, ha a meghatározott minimális követelményeket nem teljesíti. A tagság megszüntetésérõl a Szakmai Bizottság elõterjesztése után a Kollégiumi Bizottság dönt.             

12.  A Szakmai Bizottság a szakkollégistát - egyéb szakmai, tudományos vagy különösen méltányolható indokok alapján - az adott félévre kérelmére mentesítheti a jelen szabályzat V. fejezetének 8. vagy V. fejezetének 9. pontjában meghatározott kötelezettségek teljesítése alól. A kérelem írásban, a kurzusfelvételi idõszak végéig nyújtható be a Szakmai Bizottsághoz. A mentesítés iránt beadott kérelmet el kell utasítani, ha ezáltal az aktív szakkollégisták létszáma a Szakkollégiumi Minõsítési Eljárásrend 17/A §. e) pontjában meghatározott létszám alá csökkenne.

  

VI. Felvétel a Szakkollégiumba

 

1.      A szakkollégisták felvételérõl az SZTE Kollégiumi Jelentkezések Pontozásos Rendszere, Elbírálásának Eljárási és Szervezeti Rendje címû szabályzat irányelvei alapján a szakkollégisták által választott Kollégiumi Bizottság dönt. A felvételizõ hallgatók szakmai és tudományos tevékenységének értékelése során a Szakmai Bizottság véleménynyilvánítási joggal rendelkezik.

2.      A leendõ elsõévesektõl a Szakmai Bizottság motivációs levelet kér, amelyben a leendõ szakkollégisták feltüntethetik szakmai érdeklõdési körüket, eddigi eredményeiket, kifejthetik a szakkollégiummal kapcsolatos elvárásaikat, és leírhatják, hogy miért szeretnének a szakkollégiumi közösség tagjaivá válni. Az országos középiskolai szakmai versenyeken kiemelkedõen szereplõ hallgatók elõnyt élveznek a felvételi eljárás során.  A felsõéves hallgatók esetében a Szakmai Bizottság értékeli a jelentkezõ hallgatók szakmai munkáját, tudományos tevékenységét. Az alapozó kurzust nem teljesítõ felsõéves jelentkezõk esetében szóbeli meghallgatást kezdeményezhet.

 

VII. Záró rendelkezések

 

1.      A Szakkollégium Szervezeti és Mûködési Szabályzatához csatolt mellékletek:

Választási Szabályzat

Házirend  

Fegyelmi Szabályzat

Egységvezetõi rendelkezés a nemdohányzók védelmérõl és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló 1999. évi XLII. törvény végrehajtásáról

 

2.      A Szakkollégium Szervezeti- és Mûködési Szabályzata a Közgyûlés által való elfogadás, valamint az SZTE rektorának jóváhagyása után lép hatályba.

 

Kiegészítések

 

1.      A Szakkollégium épületében történõ dohányzásra az „Egységvezetõi rendelkezés a nemdohányzók védelmérõl és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló 1999. évi XLII. törvény végrehajtásáról” címû egységvezetõi rendelkezés elõírásai az irányadóak.

 2.      A szakkollégisták és a kollégisták a felsõoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 79/2006. (IV. 5.) Korm. rendelet 2. számú mellékletében meghatározott minimális (kötelezõ) tárgyi feltételeket („alapszolgáltatásokat”) ingyenesen vehetik igénybe. A további kiegészítõ szolgáltatások (a szobában használt internet, DVD- és videokazetta kölcsönzés, kerékpártároló lehetõség szerinti használata) a Móra Ferenc Hallgatói Egyesület tagsági kártyájával ingyenesen igénybe vehetõek. (A magasföldszinti számítógépes kabinet mindenki számára szabadon használható.) Az egyesületi tagság tagsági kártyával igazolható, amely csak a féléves tagdíj befizetési kötelezettség teljesítésével érvényes.

 

 

  Információk
Elérhetõségünk

Munkatársak

Kollégiumi Bizottság

Várólistás kérelem

Vendégszobák, szállásdíjak (2014)

JATE Móra Ferenc Kollégiumáért Alapítvány

Móra Ferenc Hallgatói Egyesület

Kollégiumi séta képekben

  Szakkollégium, Szakmai rendezvények
AZ SZTE Móra Ferenc Szakkollégium Szenátus által elfogadott SZMSZ

Az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium bemutatása

A Szakkolégium irányítása

A szakmai munka keretei

Kurzusok 2013-14 elsõ félév

Kurzusok 2012-13 elsõ félév

Kurzusok 2012-13 második félév

A Móra Ferenc Kollégium szakmai elõadásai, kurzusai 1980-tól

Értelmiségi szocializáció

Szakkollégiumok


  Közösségi rendezvények
Kultúrális, közösségi és sportrendezvények képekben

Gólyatábor

Kirándulás

Sütisütõ verseny

Tökfaragó verseny és Halloween party

Kollégisták pálinkái pálinkamustra

Téli ünnepkör

Farsang

Nõnap

Ki Mit Tud

Öntevékeny csoportok éjszakája

Morgilla

Bormustra

II. Bormustra

Végzõsök búcsúztatója

  Egyetem
ETR

Modulo

Coospace

Egyetemi szerver

Egyetemi könyvtár

Egyetem Online - egyetemi hírek

SZTE EHÖK

  Karközi Kollégiumok
Károlyi Mihály Kollégium

Herman Ottó Kollégium

Eötvös Lóránd Kollégium

Öthalmi Diáklakások

A honlappal kapcsolatos megjegyzéseket a web@mora.u-szeged.hu címre lehet küldeni.