|
Civilizációtörténeti kalandozások 2006
A Civilizációtörténeti kalandozások címû kurzus célja, hogy távoli vagy számunkra idegennek tûnõ ókori,középkori civilizációk kultúrájával megismerkedjünk és megvizsgáljuk, hogy ezekbõl mi maradt meg napjainkra. Nyilvánvaló ugyanis, hogy a mai népek kultúrája nem érthetõ meg a múltbéli gyökerek alapos ismerete nélkül. Az elõadásokon az adott témák legkiválóbb szakértõi, kutatói a tudományos szakirodalom és saját személyes élményeik alapján mutatják be a különbözõ civilizációk kultúráját, társadalmát, vallását, életmódját. A sorozat az elõzõ félévben indult. A kurzusindító elõadást Zimonyi István (tanszékvezetõ egyetemi docens, Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Középkori Egyetemes Történeti Tanszék) tartotta. Az esten az iszlám kialakulásával, térhódításával s máig tartó hatásával ismerkedhettek meg az érdeklõdõk. Az elõadó emellett a muszlim népek ultúrájával foglalkozott, illetve utalt a muszlim országok világpolitikai szerepének kiemelt fontosságára.
A következõ félévben ki szeretnénk terjeszteni a tematikát Indiára, Kínára, Dél-Amerikára, Balkánra és a dél-orosz steppére is.
2006-ra tervezett elõadások:
- 2006. március 28-án 19 órakor: Wojtilla Gyula(tanszékvezetõ egyetemi tanár, SZTE BTK Ókortörténeti Tanszék):
A mesés India régen és ma.
- 2006. március 22.
Salát Gergely ( egyetemi tanársegéd ,ELTE BTK Kelet-ázsiai Tanszék) A Mennyei Birodalomtól a Kínai Népköztársaságig. A kínai civilizáció ezredévei
- A. Sajti Enikõ (egyetemi tanár, SZTE BTK Újkori Egyetemes Történeti és Mediterrán Tanulmányok Tanszék): A Balkán kultúrájának alakulása a kezdetektõl napjainkig.
- Fodor István (tanszékvezetõ egyetemi docens, SZTE BTK Régészeti Tanszék): A nomád népek életmódjának, vallásának, társadalmának jellegzetességei a középkorban. Létezik-e napjainkban a nomadizmus életformája?
|
|